NOWY AUTOBUS W NOWINACH

DSC_0685

Dom Pomocy Społecznej w Nowinach wzbogacił się o nowy autobus. Jego zakup sfinansowało Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To fabrycznie nowy Otokar Navigo (2018 rok produkcji) z 35 miejscami dla pasażerów i dwoma stanowiskami do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Autobus wyposażony jest w podnośnik/windę. Wewnątrz znajdują się szyny podłogowe oraz komplet pasów do przymocowania 2 wózków inwalidzkich. Dodatkowo posiada komplet pasów biodrowych zabezpieczających osoby niepełnosprawne na wózkach. Dla większego komfortu pasażerów pojazd posiada ogrzewanie, klimatyzację, lodówkę, zestaw do parzenia kawy i herbaty oraz sprzęt audiowizualny. – Jest bezpieczny, wygodny, a przede wszystkim bardzo potrzebny. DPS posiada bowiem busa dla zaledwie 20 osób, przy czym nie jest on przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowy autobus umożliwi naszym mieszkańcom korzystanie z organizowanych wycieczek plenerowych, wyjazdów integracyjnych itp. Do tej pory liczba osób biorąca udział w tego typu imprez była bardzo ograniczona – mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nowinach, Marcin Kopciewicz.

Autobus kosztował ponad 609 000 zł, z czego 248 000 zł przekazał PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze D. Uroczyste przekazanie miało miejsce 15 lutego br. Przed Domem Pomocy Społecznej w Nowinach zebrali się przedstawiciele Bus Trans Technik, reprezentacja Starostwa Powiatowego w Chełmie na czele ze starostą Piotrem Deniszczukiem oraz Beatą Augustynek, dyrektor DPS-u Marcin Kopciewicz, kierownik ZTO-1 Aneta Lipiec oraz reprezentacja mieszkańców – Maria Cięciera, Tadeusz Borowik, Ernest Gamla, Joanna Nowakowska. Autobus poświęcił ks. Sławomir Kaliszyk.